12/11/2020

המגפה והשלכותיה: איך עיצוב הבית מושפע מהמציאות החדשה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

במהלך שיטוטיי ברשת בחודשים האחרונים, בין חיפוש השראות לבין תחזוק הבלוג (או רכישת פריטים אונליין, אבל אל תגלו לאדם… ?), אני נחשפת יותר ויותר למובן מאליו והוא שמגפת הקורונה משפיעה על החיים שלנו באופן משמעותי ואינטנסיבי עד שהתרגלנו לחלוטין למצב החדש. לצאת מהבית עם אלכוג׳ל ומסכה הפך לשגרתי כמו לקחת טלפון, ארנק ומפתחות, להיכנס למעלית לבד נהיה אלמנטרי לגמרי ואם הילד שלי משחק איתי בשטיפת ידיים ואומר לי ״אמא, עכשיו סבון״ אולי זה כבר אפילו בלתי הפיך. אבל, הבשורה הגדולה מבחינתי היא שלמגפה אין רק השפעה על העולם שבחוץ ועלינו כשאנחנו יוצאים אליו, אלא לחלוטין גם על החיים והשגרה בתוך ארבעת הקירות הפרטיים שלנו, על האופן בו אנו מעצבים את הבית ועל עולם עיצוב הפנים בכלל.
להבדיל מהשגרה שלפני המגפה, בה חלקנו היו מבלים שעות רבות מהיום מחוץ לבית, היום, ההבנה שהבית הוא המסעדה, חדר הכושר, המשרד וגן המשחקים מחלחלת. וכך, אין פלא שיותר ויותר אנשים מבינים את חשיבות עיצוב וארגון הבית ומשקיעים משאבים רבים בהפיכתו לפונקציונלי ופרקטי יותר.

אז כיצד זה בא לידי ביטוי?

המגפה והשפעותיה: איך עיצוב הבית מושפע מהמציאות החדשה
איור: מעיין אקס
משרדים ביתיים

ההשפעה הגדולה והניכרת ביותר שהביאה איתה הקורונה על עיצוב הבית. ברור ומובן שעם הריחוק החברתי והדרישה לשמור על מספר מוגבל של נפשות בחלל אחד יותר ויותר אנשים בוחרים לייצר לעצמם משרד או פינת עבודה ביתיים, שמאוד יתכן שישארו רלוונטיים גם ביום שאחרי. לאחרונה יש זינוק בהתעניינות בעיצוב משרדים ביתיים וברשתות החברתיות נשאלות שאלות רבות כיצד נכון לעשות זאת. כאשר עובדים מהבית הגבולות בין הבית לבין המשרד מטשטשים ולכן חשוב מאוד לדעת לעשות את ההפרדה בין שניהם וליצור חלל עבודה מסודר, מאורגן ופרודוקטיבי (ונוח ונעים). אני מזמינה אתכם לקרוא על כך עוד בפוסט עובדים מהבית | טיפים לעיצוב משרד ביתי פרודוקטיבי והשראתי.

עיצוב הבית במגפה משרד ביתי
Photo by Ella Jardim on Unsplash
זיקה לטבע

בזמן שהמסעדות, בתי הקולנוע והקניונים סגורים ולא רלוונטיים אנשים ממשיכים לחפש אטרקציות להם ולמשפחותיהם. אחת הדרכים היא לצאת לטבע, בעיקר כשמזג האוויר מאפשר זאת. בחודשים האחרונים, כל עוד הן היו פתוחות, שמורות הטבע בארץ היו מלאות שבת אחר שבת וכשהיתה הגבלה של מאה או חמש מאות מטרים רבים טיילו בקרבת הבית. יהונתן, פלאיה, אדם ואני טיילנו בשטחים הפתוחים הסמוכים לביתנו במקומות שבחיים לא הגענו אליהם, ראינו פריחות משגעות, חיות מפחידות (עוד פעם נחשים. באמת!) ומסלולים מפתיעים ומצאנו את עצמנו מתמכרים לכך ומשתוקקים לצאת שוב ושוב. הדבר היפה, ואף המפתיע, הוא שהיתה לכך השפעה ישירה על עיצוב הבית, אולי אפילו שלא במתכוון ומבלי שנשים לב לכך, דרך הבאת הטבע לבית. גידול וטיפוח צמחים אינם חידוש והיו רלוונטיים מאז ומעולם, אך בהחלט ניתן להבחין שהיום יותר מתמיד יש עניין רב בהשרשות, ייחורים וגידול צמחים טבעיים בבית ובעיקר יש עניין בעיסוק סביב זה, שלוקח חלק פעיל ברשתות החברתיות, בבלוגים העוסקים בעיצוב פנים וברשתות הגדולות, כמו איקאה, שבקטלוג האחרון שלה פירסמה תמונה של צמחים בתוך כלי זכוכית שלה.
טרנד נוסף שתופס תאוצה בחודשים האחרונים, גם הוא בהקשר של המגפה, הוא גידול וטיפוח גינות ביתיות לנוי ולמאכל. רבים בוחרים לגדל את הירקות והפירות שלהם בעצמם ומתגאים בתוצר המרשים, הטעים, הזול והיפה שצומח להם במרפסות, בגגות ובגינות הבתים.

המגפה והשפעותיה: איך עיצוב הבית מושפע מהמציאות החדשה
Photo by Kolya Korzh on Unsplash
ייחורים עיצוב הבית במגפה
Photo by Sandra Martins on Unsplash
סדר וארגון מטבחים 

אם כבר הגענו לאוכל, אז בואו נישאר עוד קצת. אין מה לעשות, התקופה המאתגרת אילצה גם את אחרוני הבשלנים להתמודד עם המטבח הביתי. בחודשים האחרונים קיבלתי כמה שיחות טלפון מחברות קרובות שנשבעו שהתחילו יותר לבשל בעצמן ופחות להזמין מבחוץ, גם מבחינה בריאותית, גם מבחינה כלכלית וגם כי, You Know, שלוש ארוחות ביום באמת שאי אפשר להזמין בטייק אוויי.
אבל, איך זה קשור לעיצוב הבית? בעקבות ההבנה שהזמן שאנחנו מעבירים במטבח הולך וגובר, עולה גם הביקוש למטבח פונקציונלי, מסודר ומאורגן יותר, מה שמוביל לחיפוש ומציאת פתרונות אחסון למזון, פינוי מקום על משטחי העבודה, מקומות ישיבה חדשים במטבח ואף רכישת מקררים ומזווים גדולים יותר ועיצובם על ידי לייבלים, קופסאות, צנצנות ועוד.

צנצנות מסודרות במזווה
Photo by Nadia Pimenova on Unsplash
מגפה עיצוב הבית
Photo by Creatv Eight on Unsplash
פעילויות עבור הילדים

האמת היא שאני לא מרגישה בטוחה בתקופה הזאת לתת ליהונתן לצאת לגן השעשועים ולהתפלש בחיידקים (אולי אני טועה וזה בכלל לא מדבק, אבל למען הסר ספק) וכמוני גם הקרובים אלי. אנו משתדלים להישאר עם הילדים בבית ופחות לחשוף אותם לגינות ולמתקנים והמציאות הזו כופה עלינו למצוא פתרונות יצירתיים עבור הילדים שלנו, ובמילים אחרות — להביא את גני השעשועים אלינו הביתה, עם כל המשתמע מכך. אחת הדוגמאות לכך היא טרנד ה־Gymnastic Kids Room שאמנם אינו חדש אבל מאוד רלוונטי לתקופה: קירות טיפוס, חישוקי התעמלות, טרמפולינות ועוד פריטים שיעסיקו את הילדים בזמן השהות הארוכה בבית.
לגבינו ההורים, המטרה שלנו היא בעיקר למזער נזקים על מנת לשמור על הבית במצב שפוי, דרך רכישת צעצועים ומשחקים שניתן לקפל ולאחסן במהירות בסוף היום (כי יש גבול לבריכות הכדורים, האוהלים והחישוקים שמשתלטים על הבית) ומציאת פתרונות אחסון יצירתיים לפריטים האחרים.

Photo by Markus Spiske on Unsplash
מרפסות וגינות

עבור מי שעובד מהבית — או למעשה, עבור כולנו בתקופות הסגר — המרפסת, או הגינה, הפכו להיות המפלט הרגעי מהמולת הבית. אחרי שעות רבות בין ארבעה קירות, פגישות זום, הפעלות לילדים, הכנת ארוחות וסידור הבית חייבים לצאת לנשום אוויר ולספוג מעט ויטמין די. המרפסת איננה עוד המחסן של הבית או המקום בו רק תולים כביסה, אלא מקור האוויר, ההרגעות וההתאווררות. לכן, חשוב להשקיע בכל הקשור לריהוט גן וחוץ, לטפח את הגינה ולשמר את החללים החיצוניים.

עיצוב מרפסת בזמן הקורונה מגפה
Photo by Roberto Nickson on Unsplash
DIY

תקופה זו הוציאה מאיתנו את השדים היצירתיים והרצון לעבוד עם הידיים. פרויקטים של ״עשה זאת בעצמך״ ושדרוג פריטים ישנים רלוונטיים עכשיו יותר מתמיד. נישת ה־DIY פופולרית ברשתות החברתיות כבר הרבה שנים, אך כעת, כשרבות מחנויות העיצוב סגורות והזמן הפנוי עולה, ניתן למצוא יותר ויותר קהילות שעוסקות בנושא ורבים מנסים ליצור בעצמם ומופתעים לטובה מהיכולות שלהם. זו מגמה מבורכת מכיוון שהיא גורמת לנו להשתמש בפריטים שגם כך כבר קיימים בביתנו ולמקסם את התפוקה מהם, הופכת אותנו ליצירתיים ומניבה תוצאות מפתיעות ומספקות.

diy בזמן מגפה

אשמח לשמוע את מחשבותיכם על השפעות הקורונה על עיצוב הבית והאם אתם מרגישים שגם אצלכם חל שינוי בשל המציאות החדשה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

4 תגובות

  1. השינוי העולמי הוא ענק איך נצא ממנו אין אנו יודעים מתי מקווה שנצא עם אהבת חינם וצנועים יותר חבל לבזבז זמן בדיבורי סרק. דניאלה מי ש יקרא את הכתבה מקווה שיעשה לו שכל . כל הכבוד לך

  2. כתבה נחוצה ומצויינת. שידרוג ועיצוב הקן המשפחתי בעת הזאת, מעניק לנו תחושה של עשייה, הנאה ושליטה מסויימת בחיינו

    1. נכון מאוד אומי, העשייה בתקופה זו לעיתים מצילה אותנו מעצמנו אם זה נשמע הגיוני 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי תאהבו גם

היי, אני דניאלה

היי, איזה כיף שאתם פה! :)
אני דניאלה מקמיל חלוץ, מעצבת ובלוגרית.
ברוכים הבאים לעולם שלי, לבלוג Living Lite העוסק בסטיילינג ועיצוב הבית.
מקווה שהבלוג יעורר בכם השראה ושתצטרפו יחד איתי לעשייה יצירתית.

רוצה להישאר בעניינים?

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
scroll to top
דילוג לתוכן