11/05/2021

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

בפוסט פותחים דף חדש: טיפים ודגשים לבחירת דירה נכונה נגעתי בין היתר בחשיבות חלוקת הדירה והחללים בה ובכך שגם אם מדובר בדירה בעלת חלל אחד בלבד (או חלל ספציפי מרכזי מאוד) — דירת סטודיו קטנה, לופט גדול, דירה בה מספר חללים משולבים זה בזה (למשל, סלון ומטבח הנמצאים באותו החלל, או פינת עבודה שממוקמת בסלון או בחדר השינה) — אפשר ומומלץ לעשות הפרדה בין חלקיו, על מנת שיחיו בהרמוניה זה עם זה. הפתרון המרכזי, הנפוץ והמובהק ביותר לכך הוא מחיצות. ישנן מחיצות שמטרתן לבצע הפרדה מוחלטת בין החללים, יש את אלו שלא חותכות את החדר לשניים, אלא נותנות סוג של הסבר איפה מתחיל ואיפה נגמר כל חלק (למשל, דלפק שמפריד בין מטבח פתוח לבין הסלון) ויש את המחיצות שמהוות בסך הכל פריט דקורטיבי ולא יותר ומשולבות עיצובית נכון בחלל (כמו משרביה, למשל).

איור של מעיין אקס ובו חדר עם מחיצה

איור: מעיין אקס

המחיצות נחשבות לטרנד חוזר בימינו, לאחר שהיו בשימוש בתקופות שונות ורבות וקצת יצאו מהאופנה עד לא מזמן. אם בעבר היה מקובל להשתמש במחיצות נטו למטרתן המובהקת — הפרדה בין החללים (למשל, בסרטים היה נהוג לראות שחקניות מתלבשות מאחורי פרגודים יפים ומעוצבים, שיצרו סוג של הפרדה בין החלל המרכזי לבין ״חדר ההלבשה״ המאולתר) — הטרנד הנוכחי מביא מעצבים יצירתיים להוציא את המחיצות אל מחוץ לקופסא ולהגדרתן המקורית וכך ניתן לאתר היום בין היתר מחיצות שמשמשות כראשי מיטה, מחיצות שמוצבות על הקירות מאחורי הרהיטים (לרוב, על הקיר מאחורי הספה בסלון), או מחיצות שמטרתן לשמש כטפט או פאטרן לא מחייב שקל ופשוט להכניס לבית (ולא פחות חשוב — להוציא במידה ומתחרטים או ממצים). אחת הדוגמאות שמצאו חן בעיני היא זו של מחיצה שהוצבה כקיר בקצה שולחן העבודה ועליה ניתן לתלות פתקים, תמונות ומסמכים.

מחיצה צבעונית מאחורי שולחן עבודה של Justina Blakeney

צילום: Justina Blakeney, מהאתר Domino

ובכל זאת, השימוש היום במחיצות במבוק בסיסיות סטייל שנות ה־90 חוזר גם הוא והוא יפה ורלוונטי מתמיד. המחיצות האלו נוחות, שימושיות, אווריריות ומתאימות בעיקר למסעדות ולבתים. הן מתקשרות לרוב לסגנון הבוהו והשימוש בהן נכון כשרוצים ליצור חסימה חלקית בלבד ולהפריד בין החללים, מבלי למנוע מהם להיחשף לצד השני לחלוטין. בעבר היו משתמשים במחיצות במבוק בעיקר בכניסה לשירותים במסעדות, או מתחת למשקופי הדלתות בבית.
מחיצות דומות למחיצות הבמבוק הן מחיצות מקרמה, אותן ניתן לרכוש או להכין בעצמנו. גם הן מחיצות מאווררות שהאור עובר דרכן וגם הן מתאימות לבתים המעוצבים בסגנון הבוהו. בכלל, עבודות מקרמה נחשבות לטרנד שרק הולך ומתעצם בתקופה האחרונה וניתן לראות את השימוש במקרמה דרך פריטים שנתלים על הקיר, בעציצים תלויים וב־DIYs שמוסיפים מימד טרנדי לבית.

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

מהאתר Sofi

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

צילום: Julia Robbs ,Claire Esparros, מהאתר Animal Teng

זה אמנם תלוי בסוגה, אבל לרוב מחיצה תהווה פתרון פרקטי, זול ונוח יותר מאשר שינוי מהותי בדירה, כמו בנייה של קיר חדש. זה כמובן משמעותי ורלוונטי אף יותר בדירה שכורה, בה עבור כל שינוי יש לקבל אישור מבעל הבית. הפרוצדורה ברכישת מחיצה ניידת (או בהכנת מחיצת DIY!) שולית מאוד ביחס לאלטרנטיבות המורכבות יותר.
עם זאת, כמובן שיש מקרים יוצאים מן הכלל. שימו לב לתמונה הבאה ובה עבודת נגרות מטריפה מותאמת אישית, שמשמשת כמחיצה־ספריה שמחלקת את החלל לשניים, כבסיס מיטה, כספסל, כשער כניסה לחדר השינה ועוד. אין ספק שזו עבודה שהעלות שלה אינה נמוכה, אבל התמורה בהחלט בהתאם. אי אפשר שלא לציין את הדרך בה נשמרה חדירת השמש החשובה לפינת האוכל, בעזרת שער הכניסה הפתוח והחלון בלב הספריה, דרכו ניתן להציץ לחדר השינה. פתרון כזה יכול להיות מושלם לדירות סטודיו קטנות — מבחינת החלוקה שהוא יוצר, מהבחינה האסתטית ולא פחות מכך, מהבחינה הפרקטית. מומלץ ביותר.

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

צילום: Vincent Chih-Chieh Chin, מהאתר Apartment Therapy

מחיצת זכוכית חלבית! איזה רעיון מדהים — האור אינו נחסם על ידי המחיצה, אך לא ניתן לראות מחלל אחד את הנעשה בחלל הסמוך אליו. מחיצת זכוכית מגדירה מצוין את ההפרדה בין החדרים ומאפשרת לסגנן אותם בשונה זה מזה. מעבר לכך, תראו כמה יפה ונעים השילוב של קיר זכוכית הבנוי מחלונות בתוך הבית. דוגמת הריבועים מוסיפה הרבה יותר מקיר לבן פשוט שהיה יכול להיות במקומה ואשר היה מגביל את גודל החללים וחוסם את האור שחודר עכשיו נהדר מחדר השינה אל פנים הדירה. המיזוג של הזכוכית עם העץ עובד נהדר, הצבעים משולבים זה בזה מצוין — הכל פשוט מושלם לטעמי.

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

צילום: Tessa Neustadt

ולפעמים זה באמת כל כך קל ופשוט. סיפרתי לכם בעבר על ספריית ה־Kallax שלי ואיך אני אוהבת לשחק איתה, להעמיד אותה לאורך, לתת לה להתפרס לרוחב, לסדר את הספרים בה לפי שיטות מסוימות, כמו שעשיתי כאן, או פשוט למצוא לה שימושים בחדרים שונים ומגוונים. אבל, מעולם לא ניסיתי להשתמש בה כמחיצה ומסתבר שזו אופציה בכלל לא רעה. אמנם הספריה בתמונה שונה משלי — היא ריבועית ובכל כיוון יש לה חמש קוביות, כך שהיא אידיאלית לשמש כמחיצה — אבל אין ספק שהיא נותנת לי רעיונות לשימוש עתידי מחודש בספריה שלי. העובדה שהספריה נטולת גב מאפשרת לה לשמש כמחיצה שנראית זהה משני הצדדים (והאור עובר דרכה מחדר לחדר), וכפי שרואים בצילום — היא עונה על מספר צרכים, כי מעבר לכך שהיא חוצצת בין החללים, היא גם משמשת כמקום אחסון מצוין לספרים, צמחיה ונוי וכפריט דקורטיבי לכל דבר. ספריות מהסוג הזה לרוב זולות, נגישות ומאוד פרקטיות, רק חשוב לשים לב שלא יקרסו, בעיקר אם יש ילדים בבית שעשויים לטפס עליהן.

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

צילום: Carina Romano, מהאתר Apartment Therapy

עוד סוג פרקטי ונוח מאוד לשימוש הוא מחיצות ניידות, או פרגודים. מחיצות כאלו ניתן לקפל, לשלוף ולאחסן בכל הזדמנות. לדוגמא, אם יש אורחים בדירת סטודיו, אפשר להניח את הפרגוד ובכך למנוע מהם להיחשף לחדר השינה, שלרוב פתוח לשאר הבית, כמו בתמונה הבאה, של המחיצה מאיקאה. המחיצות בתמונות אחריה, שגם הן כמובן ניתנות לקיפול בקלילות, מהוות פריט דקורטיבי וחלק מעיצוב הבית, כחלק מהטרנד הכללי של החזרת המחיצות לאופנה.

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

מהאתר Ikea

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

צילום: William Waldron, מהאתר Elle Decor

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

מהאתר בדולינה

ואם כבר במחיצות עסקינן, אני כמובן מזמינה אתכם להיזכר בפרויקט שיצרתי במרפסת שלי, בו הפכתי מתלה בגדים מאיקאה למחיצת עציצים ירוקה ונעימה. וכמובן, לא פחות חשוב — לעקוב אחר עמוד האינסטגרם המושקע שלי, בו אני מעלה באופן יומיומי תוכן שלא תמיד מפורסם בבלוג ונותן מבט נוסף על העשייה שלי. תהנו!

השלם או סך חלקיו? על מחיצות והשימוש בהן בחללים מוגבלים

מחיצת העציצים שיצרתי ממתלה הבגדים מאיקאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי תאהבו גם

היי, אני דניאלה

היי, איזה כיף שאתם פה! :)
אני דניאלה מקמיל חלוץ, מעצבת ובלוגרית.
ברוכים הבאים לעולם שלי, לבלוג Living Lite העוסק בסטיילינג ועיצוב הבית.
מקווה שהבלוג יעורר בכם השראה ושתצטרפו יחד איתי לעשייה יצירתית.

רוצה להישאר בעניינים?

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
scroll to top
דילוג לתוכן